Dlaczego miewam te momenty duszności?

Jestem 22 letnią kobietą, od około miesiąca zaczekam doznawać momentów duszności, robiło mi się gorąco i ciężko oddychało, po wizycie u lekarza i przeprowadzeniu odpowiednich badań okazało się, ze badania krwi, EKG, cukier, ciśnienie wszystko jest w normie. Niestety nadal odczuwam dziwne uczucie niepokoju, dzisiaj w nocy zrobiło mi się znowu duszno i doznałam uczucia zimna i dreszcze, które trwały kilkanaście minut, czuje się osłabiona, czy mogę wykonać jeszcze jakieś badania aby zdiagnozować mój problem?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

duszności to objaw, który może świadczyć o wielu rozmaitych nieprawidłowościach. Dobrze, że rozpoczęła Pani diagnostykę – zarówno badań krwi, jak i EKG i ciśnienia. Proszę pamiętać jednak, że najczęściej przyczyny związane z dusznością są powiązane z dolegliwościami układu oddechowego. Warto udać się do pulmonologa i wykonać podstawowe badanie pojemności płuc i przepływu powietrza - spirometrię. Więcej o tym badaniu pisaliśmy między innymi w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/spirometria-w-diagnostyce-chorob-obturacyjnych.

Ponadto pulmonolog w wywiadzie będzie dążył do ustalenia także tego, czy Pani trudności wiążą się z wzięciem wdechu lub bardziej wydychaniem powietrza. Jeżeli duszność występuje okresowo, konieczna będzie próba lokalizowania jej przyczyny – być może jest ona powiązana z reakcją na konkretny zapach lub przedmiot. Warto także od razu wyeliminować rozwój chorób przewlekłych, takich jak astma, a także głębiej zastanowić się, czy duszność nie pojawia się jako somatyczna odpowiedź organizmu na silny stres oraz głębokie przeżycia.

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na podobne pytania naszych czytelników, przykładowo:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-miewam-dusznosci-majac-22-lata,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-miewam-zawroty-glowy-i-dusznosci,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-uczucie-dusznosci-w-klatce-piersiowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.