Jak mam leczyć te ataki duszności?

Witam, pierwszy atak duszności miałam około 10 lat temu, jako jeszcze 12 letnia dziewczynka. Był to jednorazowy atak, przeprowadziłam się wtedy, nowa szkoła, otoczenie, więc był to stres. Następny atak pojawił się dwa lata później, był już poważniejszy, więc rodzice postanowili zabrać mnie do lekarza. Oczywiście klasyk- masa badań, EKG, nosiłam Holtera, prześwietlenie płuc, usg węzłów chłonnych, badania tarczycy oczywiście nic nie wykazały. Lekarz stwierdził, że może to być nerwica, ale też tego nie potwierdził na 100%. Po pewnym czasie ataki ustały, ja sama o tym zapomniałam. Powracały co parę miesięcy, nabawiłam się przez nie ataku przed jeżdżeniem autobusem sama, później znowu ustały, ale niestety od paru dni znowu się nasiliły i już nie wiem co mam robić, pojawiają się znikąd. Czasami już świruje i myślę, że mam jakiegoś raka, wiem, że najprawdopodobniej jest to nerwica, ale jednak te ataki mnie powoli przerastają. Czy powinnam iść znowu do lekarza, zrobić badania czy lepiej jakbym poszła od razu do psychologa? Sama już nie wiem jak mam sobie z tym radzić, nikomu nie powiedziałam o nawrotach ataków, rodzice znowu powiedzą, że sobie wmawiam. Proszę o rady i z góry dziękuję. :D

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przyczyny nagłych ataków duszności mogą być różne. Najczęściej związane są z dolegliwościami układu oddechowego, jednak niejednokrotnie są odpowiedzią na stres czy silne przeżycia emocjonalne. Uczucie duszności może mieć również związek z anemią oraz chorobami układu nerwowo- mięśniowego. Jeżeli duszności są wywołane przez infekcję układu oddechowego, może pojawić się także gorączka. Dusznościom na tle nerwowym mogą towarzyszyć również inne objawy, takie jak kłucie w okolicach serca, kołatanie serca czy też silne uciski w klatce piersiowej. W celu wyeliminowania niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiednich badań pod kątem rozpoznania czynnika odpowiedzialnego za ataki duszności. Podczas badania podmiotowego, lekarz weźmie pod uwagę choroby współistniejące oraz czynniki ryzyka (np. palenie papierosów). Jeżeli duszności są skutkiem nerwicy, konieczna może okazać się terapia psychologiczna, która pomoże ustalić przyczynę występujących objawów. Ponadto lekarz może zalecić stosowanie leków uspokajających.

Warto również sięgnąć do naszych artykułów na temat ataków duszności:

https://portal.abczdrowie.pl/napad-dusznosci

https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami lekarzy na portalu abcZdrowie na temat podobnych problemów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-byc-moze-sa-objawy-na-tle-nerwowym

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ataki-dusznosci

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-miewam-dusznosci-majac-22-lata

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.