Czy te duszności świadczą o alergii?

Szanowni Państwo. Mam duszności, które pojawiają się na tle alergicznym, ale także bez konkretnej przyczyny. Rano nie kaszlę, za to wieczorem nie mogę normalnie oddychać. Mam to skrzepy w zatokach, także guzy na tarczycy. Pulmonolog zapisała mi Alvesco. Po zażyciu tego leku czuję bardzo bolesne pieczenie w układzie oddechowym. Czy to tylko alergia? Po Pulmicorcie i Symbicorcie nic mi nie było i odczuwałam dużą poprawę tj. mogłam głęboko oddychać. Niestety nie mogę już brać tych leków z uwagi na skutki uboczne. Obawiam się, że mój organizm nie będzie tolerował i kolejnych przypisywanych leków.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z opisu wynika, że jest Pani pod opieką specjalisty, w związku z tym powinna Pani udać się na wizytę i poinformować lekarza o dolegliwościach, jakie występują po zażyciu tego leku. Być może konieczna będzie zmiana leku, skoro powoduje u Pani bolesne pieczenie w układzie oddechowym. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku, należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki, w której wypisane są możliwe skutki uboczne. Wśród reakcji niepożądanych znajduje się między innymi uczucie nieprzyjemnego smaku, pieczenia, podrażnienia, zapalenia oraz chrypka i kaszel po inhalacji.

Warto zaznaczyć, że atak duszności może mieć wiele przyczyn - nie jest tylko objawem alergii. Może być objawem niewydolności układu krążenia, zapalenia oskrzeli, astmy oskrzelowej, ale również mieć podłoże psychiczne (stany lękowe, nerwica, stres). Rozpoznanie czynnika, który odpowiada za tę dolegliwość odgrywa kluczową rolę dla jej całkowitego wyeliminowania.

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie, na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-kaszel-moze-byc-objawem-alergii

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dusznosci-przy-astmie-czy-nerwicy

Dodatkowe informacje na temat duszności znajdzie Pan w artykule dostępnym na portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej

https://portal.abczdrowie.pl/trudnosci-w-oddychaniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową.

W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.