Dlaczego niemowlę ma duszności?

Witam Jaka moze byc przyczyna dusznosci u niemowlaka 5 mies. Procz zacuagania przestrzeni miedzy zebrowych po dziecku. Nie widac zeby bylo chore. Nie ma kataru kaszlu lub goraczki. Nic co sugerowaloby infekcje.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

duszności u niemowlaka mogą występować z różnych powodów. Jest to jeden z objawów, który pojawia się przy: infekcjach dróg oddechowych (takich jak, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy zapalenie krtani), astmie oskrzelowej lub anemii. Jeśli duszność pojawia się nagle, może świadczyć o obecności ciała obcego (np. części zabawki) w drogach oddechowych.

Duszności u dziecka mogą również oznaczać zaburzenia metaboliczne, wady serca, nadczynność tarczycy, choroby nerwowo-mięśniowe, a nawet alergię pokarmową.

Znaczenie ma rodzaj duszności: to znaczy, czy jest ona ostra czy przewlekła, wdechowa czy wydechowa, spoczynkowa czy wysiłkowa. Równie ważne są objawy towarzyszące dusznościom, gdyż mogą one ułatwić postawienie trafnej diagnozy.

Leczenie zależne jest od przyczyny, dlatego szybkie rozpoznanie pozwoli na równie szybką reakcję. Proszę więc udać się do pediatry i skonsultować dany problem.

Przyczyny duszności zostały opisane w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/napad-dusznosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.