Zmienne duszności: czy to astma?

Mam 20 lat, obecnie jestem w 8 miesiącu ciąży, mam problem z oddychaniem od lutego br. Zaczęło się niewinnie, ponad 3 tyg. suchego kaszlu i cały czas zatkany nos i lepka flegma w przełyku. Nie zwracałam uwagi na duszności, ponieważ myślałam, że są spowodowane zatkanym nosem. Kaszel i zatkany nos przeszedł, a duszności zaczęły się nasilać z miesiąca na miesiąc, raz są napadowe innym razem całymi dniami trwają. Duszności są zmienne, czyli zmieniają swoją postać, przeważnie mam problem z wdechem i żadnych innych objawów, raz są wdechowo-wydechowe, jakbym musiała robić oddech na siłę, raz robi mi się płytki oddech i strasznie ciężki. Czasami ciężko mi zrobić wdech, czasami nie czuję powietrza, tak, jakbym nie oddychała albo powietrze nie docierało do mnie. Mam uczucie balona pod klatką piersiową, tak, jakby ktoś pompował i za chwilę spuszczał powietrze. Czasami budzę się w nocy z dusznościami, przeważnie mam uczucie jakby pod koniec gardła tchawica mi się zwężała i tak mało powietrza przechodzi. Miałam robioną spirometrię chyba 3 razy i nic nie wyszło, tylko nie wiem, czy tylko od spirometrii da się wykluczyć astmę. Robiłam badania alergologiczne, ale to już w ciąży i wyszło, że mam uczulenie na pyłki, roztocza, ale gdy brałam wziewy, to nic mi nie pomagały. Zauważyłam, że duszności często pojawiają się po wysiłku lub dopiero na drugi dzień. Czy w astmie są tylko duszności wdechowe i czy mogą tak zmieniać swoją postać? Jeżeli tak, to jakie badania powinnam jeszcze zrobić, by się upewnić? Jeżeli nie, to prosiłabym o informację, jakie badania jeszcze powinnam zrobić i czy jest taka choroba? Dodam, że mam lekkie zaczerwienienie w górnych drogach oddechowych, migdałki do usunięcia, bo są brzydkie, a w morfologii wyszło mi, że mam infekcję dróg oddechowych. Mam Ventolin, ale nie pomaga. Czy to za mało, by sprawdzić? Problem raczej leży w górnych drogach, czy od dolnych też mogą być takie objawy? Gdy dłuższy czas leżę, to duszności ustępują. Gdy leżałam w szpitalu, to przeszły całkiem. Justyna

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Duszność to subiektywne odczucie braku powietrza, bardzo często połączone ze wzmożonym wysiłkiem mięśni oddechowych.

Wśród przyczyn duszności znajdują się:
- schorzenia układu oddechowego,
- schorzenia układu krążenia,
- choroby klatki piersiowej i mięśni,
- choroby ośrodkowego układu nerwowego,
- zwiększone zapotrzebowanie na tlen,
- zmniejszony dowóz tlenu,
- psychogenne.
Duszność przewlekła spowodowana jest zaś przez:
- astmę oskrzelową,
- płyn w opłucnej,
- przewlekłą niewydolność serca,
- rozedmę płuc,
- zmiany naciekowe płuc.,
- zaburzenia psychogenne.
W każdym przypadku zgłoszenia przez chorego duszności należy ustalić przyczynę jej wystąpienia. Służą do tego celu, oprócz dokładnie zebranego wywiadu i badania przedmiotowego, zdjęcie RTG klatki piersiowej i badania czynności układu oddechowego, wykonane w spoczynku i ewentualnie w czasie testów wysiłkowych. W przypadku zmian w obrazie RTG w postaci płynu w opłucnej należy opłucną nakłuć i określić charakter płynu, a także, stosując różne diagnostyczne techniki (cytologia, bakteriologia, biopsja opłucnej), określić przyczynę jego gromadzenia. W przypadku zmian o charakterze guza, rozlanych nacieków należy wykonać tomografię komputerową i bronchoskopię. Jeżeli zmiany w RTG dotyczą sylwetki serca z lub bez zmian płucnych, podejrzewając niewydolność lewokomorową lub płyn w osierdziu, należy wykonać ECHO. W przypadku występowania duszności bez zmian w obrazie RTG choremu należy wykonać spirometrię, ewentualnie badanie angiograficzne płuc, prześwietlić chorego (porażenie przepony?) lub rozważyć, czy przyczyna nie jest neurologiczna. Wykluczenie przyczyny organicznej tej dolegliwości pozwala na przyjęcie przyczyn psychicznych jej powstania.
Proszę zatem skonsultować się ze specjalistą pulmonologiem, który przeprowadzi cały proces diagnostyczny i następnie wdroży właściwe leczenie.