Duszności - astma, nerwy czy konsekwencja palenia?

Witam. Mam 16 lat, od 5 miesięcy palę. Miałem chore oskrzela, brałem leki ziewne, ale to było kilka lat temu - dokładnie 4. Od kilku dni mam napady duszności, nie wiem z czego to wynika. Najgorzej jest, kiedy idę spać, tak jakbym sam sobie zatrzymywał dostęp tlenu. Ostatnio siedzę przy komputerze i nagle jakby mi zabrakło powietrza, doznałem szoku, serce zaczęło bić szybciej... Nie dusiłem się... Nie kaszlę, nie bolą mnie płuca, tylko te duszności. Myślę, że to może być na tle nerwowym... ale nie jestem pewny. Proszę o szybką odpowiedź Eksperta.

Witam serdecznie.

Duszność jest to subiektywne odczucie braku tchu. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Przyczyną mogą być między innymi choroby układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, może mieć także podłoże emocjonalne.
Rozumiem, że w dzieciństwie chorował Pan na astmę - w przypadku tej choroby palenie jest zdecydowanie przeciwwskazane. Natomiast raczej palenie nie spowodowało samo w sobie napadu duszności. Może jednak nasilić objawy astmy. Jest Pan jeszcze w okresie wzrastania - proszę się zastanowić, czy warto zatruwać organizm nikotyną.

Czy objawy są spowodowane przez emocje, trudno mi powiedzieć. Z pewnością konieczna jest wizyta u lekarza. Najlepiej rozpocząć od lekarza rodzinnego. A o zaprzestaniu palenia proszę pomyśleć.
Polecam załączony artykuł:
http://portal.abczdrowie.pl/palenie-papierosow-a-astma.

Pozdrawiam.