Czym mogą być spowodowane problemy z dusznościami?

Dzień dobry, mam problem z uczuciem duszności od 2 dni, niby oddycham normalnie a czuje czasem ze musze kontrolować oddech bo mi duszno. Ciągle mam wrażenie ze sie uduszę i „czuje płuca” mimo ze ani nie bolą ani nic. Choruje na nerwice i niedoczynnosc tarczycy. Od paru dni biore Tirosint. Odstawiłam metformine tydzień temu. Już zaczynam się martwić że to się tyle utrzymuje, ciągle staram się panować nad oddechem. Brak innych objawow typu świsty, kaszel czy gorączki. Czym to może być spowodowane, co mogę z tym zrobić? Bo juz odchodzę od zmysłów

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Niestety bez dokładnych badań nie można ustalić przyczyny tych duszności. W pierwszej kolejności zachęcamy do wizyty u lekarza rodzinnego. Po wykonaniu podstawowej diagnostyki lekarz będzie mógł określić, czy konieczna jest wizyta u specjalisty pulmonologa i rozszerzenie badań.

Duszności mogą pojawić się bowiem z wielu różnych przyczyn. Często mają związek z chorobami z chorobami płuc lub oskrzeli. Czasami takie dolegliwości mogą sygnalizować także problemy z sercem. Duszności mogą pojawić się też w przebiegu alergii.

W diagnostyce przydatne mogą okazać się takie badania jak spirometria, rtg klatki piersiowej, USG płuc czy EKG serca. Dopiero na podstawie wyników badań lekarz będzie mógł podjąć decyzję o zastosowaniu konkretnego leczenia.

Jeżeli lekarze wykluczą tego typu schorzenia, należałoby poszukać innej przyczyny. W pytaniu wspomina Pani, że choruje na nerwicę. Nie można zatem wykluczyć że pojawienie się duszności ma związek właśnie z tą chorobą. W tej sytuacji Być może dobrym pomysłem będzie dodatkowo wizyta u psychiatry oraz psychologa.

Więcej dodatkowych informacji na temat przyczyn duszności można znaleźć w artykule opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej

Zachęcamy też do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów naszego serwisu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-powodowac-dusznosci

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problem-z-dusznosciami-i-tachykardia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-moga-byc-przyczyny-dusznosci-u-22-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.