Co takiego mówi moje ob?

Mam 61 lata (kobieta)a moje ob na dzień dzisiejszy wynosi 13 nadmienię że przeszłam covida 2 miesiąc temu, czy powinnam się martwić. Dziękuję za odp.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kobiety powyżej 60. roku życia mogą mieć podniesiony poziom OB – nawet do 20 mm/h, podczas gdy poniżej 60. roku życia prawidłowy poziom tzw. odczynu Biernackiego nie powinien przekraczać 12 mm/h.

Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/stan-zapalny-w-organizmie.

Proszę skorelować swoje wyniki z normami laboratoryjnymi lub omówić je z lekarzem internistą. Jeżeli ma Pani jakieś dolegliwości, wskazujące na powikłania po przechorowaniu covid-19, to lekarz może zadecydowaniu o ponownym wykonaniu badań z oznaczeniem CRP i OB.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-coraz-wiecej-pacjenctow-z-niewydolnoscia-zylna-zakrzepica-i-zapaleniem-zyl.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.