Czy doszło do zakażenia listeriozą?

Witam, jestem w 8 tygodniu ciazy, na urodzinach meza w restauracji zjadlam sztrudel ze szpinakiem, ktory okazal sie miec w sobie fete z mleka czesciowo pasteryzowanego i czesciowo niepasteryzowanego, o czym nie wiedzialam. Mam podwyzszona tempetarute (37.4), bol glowy, nudnosci i dreszcze. Czy moglam zarazic sie listeria? Jakie badania powinnam wykonac?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

raczej jest to mało prawdopodobne, by zatruła się Pani wyrobem poddanym obróbce termicznej – bakterie listerii giną w temperaturze powyżej 75 stopni Celsjusza, zatem niepasteryzowany ser nie mógł być przyczyną choroby w tej sytuacji. Natomiast niewykluczone, że doszło do zakażenia wskutek skażonych produktów niepoddanych obróbce termicznej – czyli nawet warzyw czy owoców. Nierzadko do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia np. nieświeżej sałatki czy starego sera żółtego. Więcej o bakterii pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/listeria-monocytogens-czym-jest-zakazenie-leczenie.

Objawy listeriozy niestety mogą przypominać infekcję lub zatrucie pokarmowe, to jest: gorączka, ból głowy oraz stawów, senność, biegunka lub mdłości. Bakteria Listeria monocytogenes jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych. Dlatego sugeruję, by niezwłocznie zgłosiła się Pani do internisty – konieczne są badania kontrolne, może je Pani również wykonać prywatnie. Jest to badanie z krwi na obecność przeciwciał specyficznych dla antygenu O i H pałeczki Listerii. Możliwe jest też zbadanie materiału na obecność tej bakterii (kału, wydzieliny z pochwy, płynu rdzeniowo-mózgowego). Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/listerioza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.