Czy konieczne będzie stosowanie heparyny w trakcie ciąży?

Polimorfizm genu MTHFR1298A/C w układzie heterozygotycznym. Ok 5 miesięcy przyjmuje foliany oraz metylowana Wit B6 i B12, mam bardzo ładne wyniki. Czy przy zajściu w ciążę lekarz ginekolog powinien zlecić przyjmowanie acard i heparynę? Jestem po dwóch poronieniach.
KOBIETA, 35 LAT 2 tygodnie temu

Dzień dobry,

Bardzo dobrze,że od 5 miesięcy przyjmuje Pani foliany oraz metylową Wit b6 i b13.

Lekarz po zbadaniu podejmie decyzję,co powinien dalej zrobić.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:

"u pacjentek, u których wczesniej stwierdzono

obecnosé wariantów polimorficznych c.665C>T[c.677C>T] i/lub c.1298A>C w genie MTHFR, ale nie obserwowano klinicznych objawów trombofilii,nie nalezy zalecaé leczenia przeciwzakrzepowego(heparyn drobnoczasteczkowych czy kwasu acetylosalicylowego)"

Proszę również wykonać to badanie :

https://www.synevo.pl/badanie-genu-pai1-diagnostyka-nawracajacych-poronien-i-trombofilii/

Poza suplementacją dobraną przez lekarza, warto wspierać organizm dodatkowo:

dietą bogatą w warzywa, owoce, a także żółtka jaj, które stanowią naturalne źródło kwasu foliowego,

spożywaniem produktów obniżających poziom homocysteiny we krwi, a więc bogatych w witaminy B6 i B12. Mogą to być na przykład szpinak, czosnek, jarmuż, banany, wątróbka drobiowa, łosoś, dorsz,

dostarczaniem organizmowi produktów będących naturalnymi antyoksydantami, gdyż mutacja genu MTHFR może powodować problemy z syntezą glutationu,

aktywnością fizyczną, redukcją stresu, unikaniem picia kawy i spożywaniem przetworzonej żywności.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska