Czy muszę cały czas stosować witaminę B12?

Dzień dobry. Mam zniszczoną pompę protonową przez kilkuletnie zażywanie bioprazolu. Teraz muszę raz w miesiącu przyjmować przez iniekcję witaminę B12 i tak prawdopodobnie mam do końca życia. Mam takie pytanie; czy rzeczywiście tak musi być? Może jest jednak jakiś sposób na zatrzymanie wydalania z mojego organizmu tej witaminy. Może jest jakiś sposób w ziołach. Proszę o poradę za którą z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Uszkodzenie pompy protonowej wywołane jest długotrwałym stosowaniu leków, głównie hamujących wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym.

Preparat, o którym Pan wspomniał należy właśnie do grupy takich leków, zawierających inhibitory pompy protonowej. Najczęściej jest on stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksu żołądkowo – przełykowego, czy niestrawności.

Skutkiem ubocznym Pana przypadłości jest zaburzone wchłaniania witaminy B12. Samo wchłanianie jest dość złożonym procesem, do którego niezbędne są specyficzne białka receptorowe i transportowe. W przypadku zmniejszonego wydzielania kwasu solnego, poprzez stosowanie leków zobojętniających, najczęściej dochodzi do ograniczenia zdolności uwalniania witaminy B12 z pokarmu i przez to gorsze jej wchłanianie, a w ostateczności pojawienie się znacznych niedoborów tej właśnie witaminy.

Rozwiązanie, które Panu zaproponowano w postaci comiesięcznej iniekcji witaminy B12 prawdopodobnie jest najskuteczniejsze. Tylko w taki sposób można by opanować niedobory tej witaminy w organizmie.

Oczywiście, w razie wątpliwości zalecamy Panu konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem, który będzie mógł zdecydować nad innymi rozwiązaniami.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b12

https://parenting.pl/objawy-niedoboru-witaminy-b12-moze-powodowac-zaburzenia-neurologiczne

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b12-zastrzyki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.