Czy ciężkostrawny posiłek może znacznie wydłużyć ten czas i nasilić bol?

Witam. Mam 21 lat i moim problemem jest IBS, typ mieszany. Czasami jest tak, że przez np. dwa dni mam zaparcia, często oddaje małe stolce z wysiłkiem, ale są one miękkie, a przez kolejne dwa dni zawsze rano mam biegunkę poprzedzona bólem brzucha, czasami biegunka pojawia się też w dalszym ciągu dnia. Moim pytaniem jest co się stanie jeśli zjem kawałek czekolady, bądź pizzy w ciągu dnia. Bole brzucha występują u mnie 2-3 razy dziennie, są lekkie i trwają do 3 minut, czy ciezkostrwany posiłek może znacznie wydłużyć ten czas i nasilić bol? Czy zjedzenie tego typu produktu raz w tygodniu pogorszy mój stan?
KOBIETA, 21 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w przypadku zespołu jelita drażliwego (IBS), reakcje na określone pokarmy mogą się różnić w zależności od osoby. Jedzenie czekolady lub pizzy może wpływać na objawy IBS, zwłaszcza jeśli są one związane z nietolerancją laktozy, wrażliwością na tłuszcz, lub innymi składnikami tych produktów, które mogą być trudne do przetworzenia przez twój układ pokarmowy.

Czekolada zawiera tłuszcz, który może stymulować jelita do szybszej pracy, prowadząc do biegunki lub zwiększać intensywność skurczów jelitowych. Podobnie może być z pizzą, ponieważ oprócz zawartości tłuszczu, ma ona także najczęściej w składzie gluten i laktozę (np. ser na pizzy), co może wzmagać objawy.

Co do Pani pytania o wpływ tych pokarmów na czas i intensywność bólu brzucha, cięższe posiłki lub posiłki bogate w składniki, które są trudne do przetworzenia, mogą zwiększać czas trwania i nasilenie bólu.

Dobrze byłoby obserwować swoje reakcje na te produkty i prowadzić coś w rodzaju dziennika pokarmowego, który mógłby pomóc zidentyfikować konkretne przyczyny pogorszenia stanu. Dodatkowo konsultacja z dietetykiem lub gastroenterologiem mogłaby pomóc w dostosowaniu diety w taki sposób, aby zmniejszyć objawy IBS i poprawić komfort życia.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.