Szanowny Panie!
Dziękujemy za nadesłane pytanie. Niestety nie jesteśmy w stanie postawić diagnozy tylko na podstawie opisu, gdyż podobne objawy może dawać wiele zaburzeń. Jeśli Pana syn leczy się z powodu hemoroidów, to przede wszystkim należałoby skonsultować z jego lekarzem prowadzącym.
Sugeruję, aby rozpocząć od wizyty z synem u lekarza rodzinnego/pediatry w celu wykonania badań krwi i moczu oraz USG jamy brzusznej. Ta podstawowa diagnostyka pozwoli ocenić ogólny stan organizmu i wykluczyć stan zapalny czy poważniejsze problemy.
Objawy, które Pan opisuje, najprawdopodobniej wskazują na tzw. zespół jelita drażliwego (IBS), ale należy wykluczyć inne przyczyny (np. celiakia, nietolerancje pokarmowe – np. laktozy, nieprawidłowy rozrost flory bakteryjnej, zakażenie pasożytami).
IBS to bardzo częste zaburzenie pracy jelit. Na jego wystąpienie i przebieg mają wpływ czynniki związane ze współczesnym trybem życia, przede: nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz nadmierny stres. Wyczerpujące informacje na temat IBS może Pan znaleźć np. w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.
Niezależnie od dalszych kroków i diagnozy, warto już teraz przyjrzeć się trybowi życia syna – a zwłaszcza diecie – i zachęcić do pewnych zdroworozsądkowych zmian: ograniczenia przetworzonej żywności (zwłaszcza słodyczy, tłustych przekąsek i napojów gazowanych), regularnych pór posiłków, lekkiej i regularnej aktywności fizycznej itd. Warto też obserwować (i notować), czy dolegliwości syna nie nasilają się po konkretnym rodzaju pokarmu (np. mleko).
Zachęcam też do rozmowy z synem na temat tego, co aktualnie przeżywa, co czuje, czym się martwi – nierzadko to właśnie napięcie psychiczne, stres, jakiś rodzaj „nieradzenia sobie” prowadzi do wystąpienia tego typu problemów zdrowotnych. Być może syn przeżywa jakieś trudności w szkole i stąd nasilenie dolegliwości w porach porannych?
Pozdrawiam Pana serdecznie!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co sugeruje ten wygląd stolca? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak złagodzić objawy hemoroidów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy cienkie stolce są objawem hemoroidów? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Czy ten kolor stolca wymaga konsultacji z lekarzem? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mój stolec ma czarny i czerwony kolor? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy taki wygląd stolca przy ibs jest możliwy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak leczyć takie objawy gastryczne u 23-latka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ciężkostrawny posiłek może znacznie wydłużyć ten czas i nasilić bol? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Częste wypróżnienia, biegunki, bóle podbrzusza i śluz w kale po usunięciu nowotworu jelita grubego – odpowiada Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
- Luźne stolce a możliwość występowania chorób – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
artykuły
31-latka myślała, że to zespół jelita drażliwego. Guz rósł przez 10 lat
Od 20 roku życia miała problemy jelitowe, ale diag
Myślała, że to objaw ciąży. Okazało się, że ma raka jelita grubego
Jenna Scott zauważyła dziwne objawy, będąc w 7. mi
Objaw ustępuje nocą. Znak, że jelita potrzebują natychmiastowej pomocy
Objawy pojawiają się po lub w trakcie posiłku, a u