Czy psychoza i schizofrenia wpływają na innych członków rodziny?

Witam w XI 2012 roku mąż trafił do szpitala psych. - diag. Psychoza. Nigdy wcześniej nie chorował. Po wyjściu ze szpitala przestał brać leki, po roku objawy wróciły, ale udało się je załagodzić bez pobytu w szpitalu. Brał Rispolept i Perazynę. W tym roku objawy wróciły i mąż trafił do szpitala. Teraz wstępna diagnoza to Schizofrenia. Mamy 11 letnią córkę a teraz jestem w 6 mu ciąży. Czy nasze dzieci mogą również zachorować. Czy starsza córka jest mniej narażona skoro mąż wtedy nie chorował?

Nie ma wystarczających danych medycznych, aby precyzyjnie ocenić stopień zagrożenia
tą chorobą w rodzinie, w zachorowaniu biorą udział także czynniki niegenetyczne,ryzyko zachorowania dziecka, gdy jedno z rodziców jest chore ocenia się na ok. 10%.

Początek tej choroby może przyjść nagle i intensywnie lub rozwijać się stopniowo przez wiele miesięcy, a nawet lat. Pierwsze, niepokojące objawy powinny zauważyć osoby z otoczenia chorego, ponieważ on sam może mieć problemy z oceną swojego stanu i unikać pomocy.Wśród przyczyn rozwoju schizofrenii wymienić można zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i społeczne. Dołączyć do tego należy również czynniki środowiskowe i psychologiczne. Zwiększone szanse na zachorowanie mają osoby dorastające w wielkich miastach, zażywające środki psychoaktywne i będące spokrewnione z osobą chorą na schizofrenię. Czynnikiem wywołującym chorobę może być również załamanie, trudna sytuacja, czy nagłe wydarzenie w życiu. Podatność na chorobę nie oznacza, że osoba ta na pewno zachoruje. Geneza schizofrenii jest bardzo złożona i zależna od wielu czynników, które trudno jest przewidzieć. Dlatego proszę na razie się bardzo nie przejmować ale być uważną, kiedy coś będzie Panią niepokoić. Proszę też sprawdzić czy w rodzinie męża były przypadki choroby.