Czy spóźniający się okres w tej sytuacji może być oznaką ciąży?

Witam mam pytanie odnośnie tego czy jest możliwosc że zaszłam w ciążę ostatni okres rozpoczął się 8 listopada i trwał 5 dni.stosunek był 14.11 i 24.11 . W prezerwatywie Cykl zazwyczaj 26-30 dni powinnam dostać miesiączkę 8 grudnia czyli opóźniony jest o 2 dni .czyli już 32 dzień ,6 grudnia robiłam 2 testy i wyszły negatywne? Czy test może jeszcze nie wykazać ciąży? Ten najczulszy 10 i czy beta HCG po tylu dniach ciążę wykaże?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu. Jeżeli podejrzewa Pani, że faktycznie mogło dojść do zapłodnienia w wyniku tego stosunku, dla pewności warto wykonać w laboratorium test beta hCG, czyli stężenia hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Jeżeli on również wykluczy ciążę, należy udać się do ginekologa w celu szerszej diagnostyki, aby przebadać się pod kątem wystąpienia różnych chorób narządów intymnych. Być może pomocne będzie wykonanie badania USG.

Dość często brak okresu wynika bowiem także z innych przyczyn niż ciąża. Proszę zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie doświadcza Pani jakichś trudnych sytuacji w swoim życiu. Stres może bowiem znacznie wpłynąć na opóźnienie miesiączkowania. Do innych czynników należą także gwałtowana zmiana diety i odchudzanie, jak również przyjmowanie niektórych leków. Na zaburzenia okresu mogą wpływać też problemy hormonalne. W tym przypadku warto dodatkowo skonsultować się z endokrynologiem, który ewentualnie zleci Pani dodatkowe badania hormonów.

Więcej dodatkowych informacji na temat opóźnienia okresu można przeczytać w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

Zachęcamy też do przeczytania odpowiedzi ekspertów portalu abcZdrowie.pl na pytania o podobnej tematyce zadane przez innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moglo-spowodowac-calkowity-zanik-miesiaczki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-opoznienia-sie-okresu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.