Czy szczelina odbytu może powodować uczucie parcia na stolec?

Witam, czy szczelina odbytu może powodować uczucie parcia na stolec, nepełengo wypróżnienia i bolesność mięśni? Borykam się z tym i proktolog zaproponował toksynę bot. Czy są jakieś skutki uboczne? Jak długo działa botoks i czy może pomóc w wymienionych objawach? Cierpię na napięte mieśnie miednicy szczególnie puborectalis. Czy toksyna zadziała również na to?

Aleksander Ropielewski

Jak najbardziej toksyna botulinowa może pomóc w leczeniu szczeliny odbytu, której patomechanizm polega na nadmiernym napięciu mięśnia zwieracza odbytu. Efekt leczenia utrzymuje się 6-12 miesięcy. Przy nieodpowiednim podaniu toksyny botulinowej nie ma objawów ubocznych. Problemem może być wstrzyknięcie toksyny do innego mięśnia.

Ten problem jest domeną proktologa, jak działa botoks w takim wskazaniu najlepiej przekaże lekarz gastroenterolog czy proktolog mający doświadczenie w jego stosowaniu,
Pozdrawiam,
Katarzyna Mudel