Czy taka zmiana po wyjęciu kleszcza może znaczyć boreliozę?

Witam. Wczoraj zauważyłam pod kolanem kleszcza wyjełam go jednak odrobina została w ciele. Wokół punktu ugryzenia skóra jest napuchnieta, ciepła i czerwona. Czy to może być bolerioza ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie, nie jest to objaw boreliozy, lecz reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza. W ciągu kilku dni powinna ustąpić samoistnie, natomiast należy bacznie obserwować miejsce ugryzienia przez kleszcza, ponieważ po minimum 7 dniach (a czasem nawet kilku tygodniach) może pojawić się tzw. rumień wędrujący – to on jest symptomem choroby z Lyme. Znamię jest bardzo charakterystyczne – przypomina tarczę strzelecką, więc nie sposób ją przeoczyć. Natychmiast po zaobserwowaniu tego wykwitu skórnego należy skontaktować się z lekarzem, by podjąć leczenie. Proszę zapoznać się z materiałem pod tym adresem, omówiono tu dokładniej rumień wędrujący oraz leczenie boreliozy: https://portal.abczdrowie.pl/rumien-wedrujacy-wyglad-borelioza. Warto wiedzieć, że nie tylko borelioza jest niebezpieczna – inne choroby odkleszczowe, które stanowią potencjalne zagrożenie to: kleszczowe zapalenie opon mózgowych oraz babeszjoza. Ryzyko zainfekowania którąś z chorób wzrasta wraz ze zwłoką w usunięciu pajęczaka oraz przy nieumiejętnych próbach wyjęcia go. Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może będzie pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-powiklania-po-kleszczach. Proszę również pamiętać o tym, że kleszcza należy usuwać w całości – najgorsza sytuacja to taka, w której otwór gębowy pozostaje w skórze, jednak nawet odnóża lub jakakolwiek inna część ciała pajęczaka musi zostać usunięta. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.