Czy takie leki można stosować chorując na astmę?

Witam serdecznie . Od kilku dni mam skręcony i naderwany nadgarstek . Mam nosić przez dwa tygodnie ortezę ale zauważyłam że pod wieczór puchnie mi ręką po noszeniu tej ortezy . Proszę mi powiedzieć czy przy stowanoi ortezy powinnam otrzymać leki przeciwzakrzepowe ? Czy takie leki można stosować chorując na astmę ? Co w takiej sytuacji robić ? Pozdrawiam
KOBIETA, 34 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Przykro mi słyszeć o Pani urazie nadgarstka. Rozumiem, że noszenie ortezy (https://portal.abczdrowie.pl/orteza ) może być niekomfortowe, zwłaszcza jeśli obserwuje Pani obrzęk w kończynie. To ważne, aby środki wspomagające leczenie, takie jak orteza, nie przyczyniały się do dodatkowego dyskomfortu czy komplikacji.

Opuchlizna po noszeniu ortezy może być normalną reakcją organizmu na uraz i unieruchomienie, ale w tej sytuacji ważne jest, by upewnić się, że orteza jest odpowiednio dopasowana. Zbyt ciasna może powodować nadmierne uciskanie, co prowadzi do obrzęku. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem, który ją zakładał, aby sprawdzić, czy jest prawidłowo dopasowana.

Jeśli chodzi o stosowanie leków przeciwzakrzepowych, nie są one typowo zalecane w przypadku takich urazów jak skręcony czy naderwany nadgarstek, chyba że istnieją dodatkowe czynniki ryzyka związane z zakrzepicą. Astma jako taka nie jest przeciwwskazaniem do stosowania leków przeciwzakrzepowych, ale każda decyzja o ich zastosowaniu powinna być skonsultowana z lekarzem.

W przypadku obserwacji nasilonego obrzęku, szczególnie jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak silny ból, zmiana koloru skóry, czy trudności w poruszaniu palcami, zalecam niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Może być konieczne dostosowanie sposobu stabilizacji nadgarstka lub wdrożenie dodatkowego leczenia.

Pozdrawiam i życzę bezproblemowego powrotu do sprawności.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.