Czy to może być rak u mojego taty?

Dzień dobry mój tata otrzymaj wynik TK klatki piersiowej. Chciałbym poprosić o chociaż w minimalnej części wyjaśnienie czy to może być rak? Dodam, że jest wieloletnim palaczem. Z góry bardzo dziękuję. Płuca z cechami rozedmy okoloprzegrodowej ze zwłóknieniami w segmentach obu płuc oraz środkowej części zrazika głównie w segmentach szczytowych. Ogniskowe zagęszczenie śr. 9 mm o nieregularnych zarysach w segm 1 płuca prawego może odpowiadać npl, do diagnostyki. Guzek w szczelinie poprzecznej 6mm. Poza tym miąższ płucny prawidłowo powietrzny, bez zagęszczeń. Powiększonych węzłów chłonnych w śródpiersiu i we wnękach nie stwierdza się. Drobne zwapnienie w tt wieńcowych, poza tym struktury naczyniowe śródpiersia prawidłowe. Bez cech wolnego płynu w jamach opłucnowych.

Konieczna jest dalsza diagnostyka. Ogniskowe zagęszczenie opisywane przez radiologa może mieć charakter nowotworowy. Rozedma wynika pewnie z przewlekłego nikotynizmu i jest objawem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, którą należy leczyć i kontrolować. Zwłóknienia mogą mieć charakter miejscowy, pozapalny, ale też czasem jest objawem osobnej jednostki chorobowej, czyli samoistnego śródmiąższowego zwłóknienia płuc. Zamiany w tętnicach świadczą o miażdżycy. Mamy tu kilkanaście powodów do rzucenia palenia papierosów i niestety konieczność wykluczenia procesu nowotworowego. Na szczęście opisywana zmiana jest mała i brak zmian w węzłach chłonnych co oznacza, że nawet przy niekorzystnym rozpoznaniu jest duża możliwość skutecznego leczenia. Konieczna konsultacja pulmonologiczna.