Czy to, że po wysiłku nie mogę złapać oddechu i kręci mi się w głowie świadczy o tym, że mam astmę?

Za niedługo ukończę 13 lat, w czasie biegów lub drobnego wysiłku pojawiają się u mnie duszności. Staje się wtedy czerwona i nie mogę złapać oddechu. Na początku września na lekcji w-f w czasie biegów na czas nie mogłam złapać oddechu i kręciło mi się w głowie. Przy ostatniej wizycie u doktora powiedziałam o moim problemie i skierowali mnie na badania, ale jeszcze nie znam pewnych wyników. Bardzo proszę o pomoc i określenie czy to mogą być objawy astmy. Joanna C.
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Opisane objawy mogą ewentualnie wskazywać na astmę wysiłkową. Jest to choroba rzadka, występująca głównie u dzieci i młodzieży. Polega na pojawieniu się duszności, napadu silnego kaszlu oraz świszczącego oddechu podczas wysiłku fizycznego lub tuż po nim. W celu jej rozpoznania wykonuje się test wysiłkowy, który napad ma sprowokować.
Więcej na ten temat znajdzie Pani między innymi w tym artykule:
http://portal.abczdrowie.pl/astma-wysilkowa
Proszę spokojnie zaczekać na wyniki badań. Niekoniecznie opisane objawy muszą wskazywać na astmę oskrzelową.
Pozdrawiam