Czy zakaże nie gronkowcem jest możliwe?

U pacjenta leżącego zrobiły się odleżyny. Posiew z rany pokazał zakażenie bakterią ropy błękitnej. Po leczeniu antybiotykiem przy następnym posiewie wyszło zakażenie gronkowcem . Czy możliwe jest zakżenie tymi bakteriami w domu, czy zostały przyniesione spoza domu? Gdzie można się zarazić taką bakterią?

Lek. Wojciech Zygmunt

Zakażenie tymi bakteriami może zdarzyć się zarówno w szpitalu, jak i w warunkach domowych. Dla warunków szpitalnych bardziej charakterystyczne są zakażenia florą oporną na antybiotyki - m.in. gronkowiec złocisty typu MRSA (metycylinooporny). Pozdrawiam i życzę zdrowia.