Co stosować na taką odleżynę?

Dzień dobry Potrzebuje pomocy przy odlezynie na boku pięty Pacjentka 94 lata Odleżyna czarna sucha Co stosowac ? Dziękuję pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proces leczenia odleżyn jest długotrwały i żmudny, natomiast w przypadku odleżyny objętej procesem martwiczym leczenie w warunkach domowych jest niemożliwe (odleżyny głębsze – III, IV i V stopnia). Choć trudno mówić o tym z całą pewnością bez możliwości oglądu odleżyny, to najprawdopodobniej konieczna będzie interwencja chirurgiczna w celu usunięcia zmiany martwiczej. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/co-na-odlezyny.

Jest to pierwszy etap leczenia w przypadku martwicy suchej charakteryzującej się czarnym kolorem. Alternatywa, czyli rozpuszczenie, polega na zastosowaniu preparatów enzymatycznych w postaci żelu, maści lub opatrunków alginianowych.

Bardzo ważne, by ranie zapewnić środowisko wilgotne – sprzyja temu nakładanie żelu hydrokoloidowego lub tzw. błony poliuretanowej oraz maści zawierających np. alantoinę. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wylecz-odlezyny-skutecznie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.