Czy w taki sposób mogę nabawić się grzybicy?

Dwa razy w miesiącu muszę wejść na fermę i jest obowiązek wzięcia prysznicu na boso, bez klapek, a następnie ubrać bieliznę i skarpety fermowe, używane przez innych ludzi. Czy to jest bezpieczne? Czy nie dostanę grzybicy?

Redakcja abcZdrowie

Witam, podstawowa zasada w profilaktyce grzybicy mówi o unikaniu kontaktu bosych stóp z miejscami potencjalnie skażonymi grzybami, które rozwijają się zwłaszcza w środowisku ciepłym i wilgotnym. Dlatego tak mocno akcentuje się konieczność zachowania ostrożności na basenie, podobnie jak w miejscach, gdzie jest prysznic, wanna itd. Tam niestety zachodzi duże prawdopodobieństwo zarażenia się grzybicą. Podobnie jest z butami – nie należy nosić nie swojego obuwia, bo grzybica jest wysoce zaraźliwa, zaś późniejsze leczenie bywa długie i żmudne. W tym artykule znajdzie Pan szczegóły odnośnie zasad bezpieczeństwa w profilaktyce grzybicy (nie tylko stóp!): https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-grzybicy. To, czy w pracy jest Pan narażony na zarażenie grzybicą stóp zależy również w dużej mierze od tego, jak dba się o czystość i higienę w tym miejscu, niemniej nawet skrupulatna dezynfekcja nie jest w stanie zagwarantować uniknięcia grzybicy. O tym, jak dochodzi do zarażenia grzybicą przeczyta Pan w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-mozna-zarazic-sie-grzybica. Może Pan natomiast spróbować zminimalizować potencjalne ryzyko. Warto dezynfekować stopy po noszeniu butów roboczych oraz po kontakcie gołej stopy z wilgotnym podłożem prysznica. Dodatkowo należy bezwzględnie dbać o suchość stóp oraz unikać ewentualnych urazów skóry, które mogą sprzyjać namnażaniu się grzybów. Pomocne mogą okazać się również preparaty do higieny stóp. Inne metody na ochronę przed grzybicą stóp znajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-chronic-stopy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.