Dlaczego leki IPP mają wpływ na tego typu badania?

Witam. robiłam test z kału na obecność antygenów helicobacter pyroli. Niestety nikt mnie nie poinformował, że zażywanie leków IPP może mieć wpływ na wynik badania. W momencie pobierania próbki do badania, brałam Dexilant dopiero przez tydzień. Czy mimo wszystko mogło to mieć wpływ na wynik i dać wynik fałszywie ujemny? I dlaczego leki IPP mają wpływ na tego typu badania?

Przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej (IPP) może wpływać na skuteczność testów wykrywających zakażenie Helicobacter pylori, m.in. testu ureazowego. Jednak chodzi tu o wyniki fałszywie ujemne, czyli wykazujące brak bakterii, podczas gdy zakażenie jest aktywne. Aby nie dopuścić do takich pomyłek, należy leki z tej grupy odstawić na około 2 tygodnie przed badaniem. Oprócz testu ureazowego dotyczy to także wykrywania bakterii w badaniu histopatologicznym, testu oddechowego oraz badania antygenów bakterii w kale.

Natomiast przyjmowanie IPP nie powoduje wyników fałszywie dodatnich. Jeżeli test ureazowy dał wynik dodatni, oznacza to obecność aktywnego zakażenia, niezależnie od przyjmowanych IPP.