Do jakiego lekarza najlepiej się zgłosić?

W lipcu 2023 roku miałam helicobacter, po wyleczeniu wciąż miewałam bóle w nadbrzuszu, wzdęcia, potem ustąpiło, ale od 3 tygodni znowu mam bóle w nadbrzuszu jakby ucisk, ale boli mnie on tylko w pracy, po powrocie do domu ból ustępuje, staram się jeść latwostrawnie, wypróżnianie jest zmienne i znajduja się w nim niestrawione resztki pokarmu, do jakiego lekarza się zgłosić?
KOBIETA, 26 LAT 4 tygodnie temu

Dzień dobry.

Opisane objawy wymagają stacjonarnej wizyty u lekarza gastrologa w celu zalecenia odpowiedniej diagnostyki aby ustalić dokładną przyczynę i zastosować odpowiednie leczenie

Proszę również rozważyć konsultację z dietetykiem.

Współpraca tych dwóch specjalności daje duże możliwości zaniechania nie przyjemnych dolegliwości z przewodu pokarmowego.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Ból i ucisk w nadbrzuszu oraz problemy z trawieniem mogą pojawić się pod wpływem wielu różnych czynników. Jeżeli nadal odczuwa Pani te dolegliwości, należałoby ponownie udać się do gastrologa celem dokładniejszej diagnostyki.

Być może jest to nawrót wcześniejszej choroby lub zupełnie nowe schorzenie, które wymaga dokładniejszego zbadania. Dolegliwości bólowe w obrębie nadbrzusza mogą sugerować jakieś problemy z układem pokarmowym. Wspomina Pani o trudnościach w trawieniu pokarmów, mimo stosowania lekkostrawnej diety. Prawdopodobnie jest to wynik nietolerancji pokarmowej. Możliwe, że w ten sposób Pani organizm reaguje na jakieś konkretne produkty spożywcze i należy je wyeliminować ze swojej diety. Więcej o nietolerancji można przeczytać w artykule na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa

Możliwe, że lekarz zleci Pani dodatkowe badania, w tym usg jamy brzusznej, gastroskopię lub kolonoskopię, aby sprawdzić stan poszczególnych narządów.

Dość zastanawiające jest to, że objaw ten pojawia się jedynie w pracy, natomiast w domu nie odczuwa Pani tego bólu. Warto zatem się zastanowić, czy przypadkiem jego podłożem nie są czynniki psychologiczne, np. stres w pracy. Jeżeli wszystkie badania wyjdą prawidłowo i nie wykażą jakichś schorzeń w obrębie układu pokarmowego, warto wybrać się dodatkowo do psychologa.

Warto sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-delikatnego-bolu-w-nadbrzuszu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-bole-w-nadbrzuszu-u-22-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.