Dlaczego mam to plamienie w 36 tygodniu ciąży?

Dzień dobry, Mam 26 lat i jestem w pierwszej ciąży. Mam takie pytanie a mianowicie oszczędzałam się nic ciężkiego nie robiłam a prawie w 36 tygodniu dostałam plamienie i małe skurcze na ktg. Mam rozwarcie 1 cm. Chciałabym dowiedzieć się co mogło się do tego przyczynić? Czy w jakimś stopniu jest to z mojej winy? Dodam że dziecko ułożone jest od początku główkowo.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety trudno powiedzieć, co jest przyczyną plamienia, jednak proszę pamiętać, że po 36. tygodniu ciąży szyjka macicy może stopniowo skracać się i rozwierać – jednak jednocentymetrowe rozwarcie nie musi świadczyć o zbliżającym się porodzie. To może trwać nawet kilka tygodni. Z kolei plamienie świadczy o niewielkim krwawieniu – być może z rozpulchnionej śluzówki, podatnej nawet na drobne urazy.

Proszę zachować, spokój – jeżeli badania nie wskazują na nic niepokojącego, nie musi się Pani obawiać, proszę tylko pamiętać o spoczynkowym trybie życia i uważnej obserwacji organizmu – krwawienie, sączące się wody płodowe czy bóle skurczowe lub niepokojące zachowanie dziecka (słabo odczuwalne ruchy płodu lub wręcz przeciwnie – bardzo gwałtowne) będą wymagały niezwłocznych konsultacji lekarskich.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.