Dlaczego niemowlę mocno się pręży?

Witam jestem mamą 7tyg chłopca. Mikołaj w dzień i w nocy pręży się że aż się robi czerwony na twarzy,nóżki raz zagina do góry a raz prostuje, czasami odchodzą głośnie gazy. Czasami przy tym płacze lub krzyczy. Karmiony jest piersią.. w trakcie lub po jedzeniu bulgocze (przelewa) się w brzuszku. Masaż, termofor i kąpiel w ciepłej wodzie dopiero pomagają w zrobieniu stolca..co to może być? Dodam że kupy są luźne/ papkowate koloru żółtego..często leż brudzi pieluszki kupą wielkości orzecha laskowego o papowatej konsysyencji. Oprócz tego przy pępuszku ma niewielki balonik który ma kształt literki c odwróconej do góry nogami, nie jest on wystający nad powierzchnię brzucha, czy to może być przepuklina i czy to ona może dawać takie uczucie dyskomfortu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości, które Pani opisuje, nie wskazują na nic niepokojącego – wręcz przeciwnie, noszą znamiona typowej kolki niemowlęcej. Manifestuje się ona prężeniem się dziecka spowodowanym dolegliwościami bólowymi brzucha, trudnościami z oddawaniem gazów, odgłosami bulgotania i przelewania w jelitach.

O kolkach jelitowych niemowlęcia przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Kolor stolca, który Pani opisuje, także nie odbiega od normy i nie wskazuje na to, by działo się coś niepokojącego.

Wybrzuszenie, które dostrzegła Pani w okolicach pępka prawdopodobnie jest przepukliną pępkową. Przepuklina ta powstaje w życiu płodowym lub niedługo po narodzinach, gdy wskutek płaczu dziecka osłabione mięśnie nie wytrzymują ciśnienia i wypychają na zewnątrz jelita.

Niemniej zazwyczaj przepuklina pępkowa nie stanowi powodu do obaw i jest defektem kosmetycznym. Zdecydowanie nie jest źródłem dolegliwości, które Pani opisuje.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pepkowa.

W razie wątpliwości proszę skonsultować się z pediatrą – być może wskazana będzie wizyta i badanie fizykalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.