Dlaczego niemowlę mocno się pręży?

Witam jestem mamą 7tyg chłopca. Mikołaj w dzień i w nocy pręży się że aż się robi czerwony na twarzy,nóżki raz zagina do góry a raz prostuje, czasami odchodzą głośnie gazy. Czasami przy tym płacze lub krzyczy. Karmiony jest piersią.. w trakcie lub po jedzeniu bulgocze (przelewa) się w brzuszku. Masaż, termofor i kąpiel w ciepłej wodzie dopiero pomagają w zrobieniu stolca..co to może być? Dodam że kupy są luźne/ papkowate koloru żółtego..często leż brudzi pieluszki kupą wielkości orzecha laskowego o papowatej konsysyencji. Oprócz tego przy pępuszku ma niewielki balonik który ma kształt literki c odwróconej do góry nogami, nie jest on wystający nad powierzchnię brzucha, czy to może być przepuklina i czy to ona może dawać takie uczucie dyskomfortu?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Prawidłowe odciąganie pokarmu

Jeśli po urodzeniu dziecka chciałabyś karmić piersią, dobrze jest opanować umiejętność odciągania pokarmu. Czy wiesz, jak to robić? Obejrzyj nasz film i dowiedz się tego.

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

dolegliwości, które Pani opisuje, nie wskazują na nic niepokojącego – wręcz przeciwnie, noszą znamiona typowej kolki niemowlęcej. Manifestuje się ona prężeniem się dziecka spowodowanym dolegliwościami bólowymi brzucha, trudnościami z oddawaniem gazów, odgłosami bulgotania i przelewania w jelitach.

O kolkach jelitowych niemowlęcia przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Kolor stolca, który Pani opisuje, także nie odbiega od normy i nie wskazuje na to, by działo się coś niepokojącego.

Wybrzuszenie, które dostrzegła Pani w okolicach pępka prawdopodobnie jest przepukliną pępkową. Przepuklina ta powstaje w życiu płodowym lub niedługo po narodzinach, gdy wskutek płaczu dziecka osłabione mięśnie nie wytrzymują ciśnienia i wypychają na zewnątrz jelita.

Niemniej zazwyczaj przepuklina pępkowa nie stanowi powodu do obaw i jest defektem kosmetycznym. Zdecydowanie nie jest źródłem dolegliwości, które Pani opisuje.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pepkowa.

W razie wątpliwości proszę skonsultować się z pediatrą – być może wskazana będzie wizyta i badanie fizykalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty