Czy mogło dojść do wytworzenia przepukliny?

Witam, tydzień temu we wtorek poszedłem na siłownię będąc bardzo najedzony, robiłem martwe ciągi i inne siłowe rzeczy. Na drugi dzień zacząłem odczuwać dyskomfort w prawym jadrze, po prostu tak jakby je czuć bez żadnego bólu. Teraz wydaje mi się jednak że dyskomfort jest w pachwinie po prawej stronie i po prostu lekko promieniuje do jądra. Czy to możliwe żeby przepuklina dawała takie oznaki? Mój znajomy ostatnio miał nowotwór jądra i teraz mam same czarne myśli
MĘŻCZYZNA, 27 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dyskomfort w pachwinie może mieć wiele przyczyn. W pytaniu pisze Pan o różnych swoich obawach i przypuszczeniach. Mogą one być słuszne, ale warto poczekać na diagnozę lekarską.

W treści pytania pisze Pan, że dyskomfort pojawił się po intensywnym wysiłku fizycznym. Możliwe zatem, że doszło po prostu do naciągnięcia ścięgien albo mięśni, co doprowadziło do odczuwania takiego dyskomfortu. Niemniej nie można wykluczyć innych przyczyn takich jak na przykład przepuklina pachwinowa.

Przepuklina pachwinowa występuje, gdy część jelita lub tłuszczu z jamy brzusznej przemieszcza się przez osłabione miejsce w ścianie mięśniowej brzucha do kanału pachwinowego. Może to powodować dyskomfort lub ból w pachwinie, który promieniuje do jądra. Ponadto przyczyną mogą być choroby jąder i najądrzy w tym: zapalenie najądrza, żylaki powrózka nasiennego czy nowotwór jądra. Dlatego też, aby znaleźć faktyczną przyczynę Pańskich dolegliwości, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Może on wykonać badanie fizykalne, a w razie potrzeby skierować na badania obrazowe (np. USG) w celu oceny stanu jądra i okolic pachwiny.

Wczesna diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia, dlatego warto szybko podjąć odpowiednie kroki. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/pachwina

https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-pachwinie-co-oznacza-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-i-brzuszna

https://portal.abczdrowie.pl/jadra

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.