Dlaczego odczuwam taki ból w klatce piersiowej?

Witam. Boli mnie często w klatce piersiowej. Serce momentami boli i bije mi tak mocno że widać je przez klatkę. Czasami boli mnie obszar całej klatki a czasami jedynie dokładnie w miejscu serca. Zdarza się to codziennie czasami więcej niż raz, również w sytuacjach gdy się stresuje. Nie biorę żadnych leków. Pozdrawiam.
KOBIETA, 19 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Ból w klatce piersiowej może mieć różne podłoże i nigdy nie należy lekceważyć tego objawu. W pierwszej kolejności może Pani udać się do lekarza medycyny rodzinnej lub internisty, którzy zlecą Pani podstawowe badania i w razie potrzeby skierują do konkretnych specjalistów.

Czasami ból w klatce piersiowej może sygnalizować problemy z sercem. W takim przypadku wskazana byłaby konsultacja kardiologiczna. Zdarza się, że są one również wynikiem schorzeń układu oddechowego np. chorób płuc. Szczegółowe badania w tym zakresie będą mogły dać odpowiedź, czy występują w tym przypadku jakieś nieprawidłowości.

Jeżeli lekarze wykluczą te schorzenia, należy rozszerzyć diagnostykę. W pytaniu wspomina Pani, że problem ten trwa codziennie, również pojawia się pod wpływem stresu. Nie jest zatem wykluczone, że Pani dolegliwości mają podłoże psychiczne. Być może natłok różnych obowiązków, jak i inne problemy sprawiają, że Pani organizm reaguje właśnie w ten sposób. Zachęcamy więc również do wizyty u psychologa lub psychoterapeuty. Podczas konsultacji będzie Pani mogła porozmawiać z nim o swoim stanie emocjonalnym. Lekarz może zaproponować Pani również przydatne techniki radzenia sobie ze stresem. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-stres

Warto również sprawdzić, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-i-ucisk-w-klatce-piersiowej-a-stres

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekle-bole-w-klatce-piersiowej-u-mlodej-kobiety

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.