Gojenie złamania żeber po wypadku samochodowym

Witam! 11 miesięcy temu miałam wypadek samochodowy. Rozpoznanie kliniczne: "Obustronna odma płucna. Odma podskórna po stronie prawej. Odma śródmięśniowa po stronie prawej. Płyn w jamie opłucnowej lewej. Stłuczenie płuca. Złamanie trzonu obojczyka prawego. Złamanie żeber IV-VII po stronie lewej. Złamanie żeber V-VII po stronie prawej." W dniu 2012.07.05 wykonałam kontrolne badanie RTG płuc: "Stan po przebytym wygojonym złamaniu żeber po obu stronach i prawego obojczyka. Pasmowate zagęszczenie w prawym środkowo-dolnym polu płucnym - zmiany włókniste(?), zapalne(?). Poza tym pola płucne bez zagęszczeń miąższowych. Sylwetka serca w granicach normy. Proszę o opis wyniku i czy mogą wystąpić w późniejszym czasie jakieś powikłania. Na co zwracać uwagę? Czy trzeba wykonywać jakieś badania kontrolne.

Witam! Opis ostatniego badania RTG wskazuje na wygojenie złamań żeber, nie uwidoczniono również cech odmy ani płynu w jamach opłucnowych ani też istotnych zmian w miąższu płuc. Opisywane zagęszczenia w płucu prawym powinny być interpretowane w zestawieniu z obrazem klinicznym, tzn. ewentualnymi występującymi aktualnie objawami. Jeśli ma Pani kaszel, duszność, gorączkę, złe samopoczucie, objawy osłuchowe w badaniu lekarskim nad polami płuc - zmiany radiologiczne interpretować należy jako zagęszczenia zapalne. Jeśli powyższych objawów brak-są to najprawdopodobniej zmiany po przebytym zapaleniu - np. w następstwie przebytego urazu - można powtórzyć zdjęcie za kilka tygodni w celu sprawdzenia czy zmiany się utrzymują. Dobrze byłoby również porównać zdjęcie z badaniami z przeszłości. Do decyzji lekarza rodzinnego należy czy rozszerzać diagnostykę, np. o badanie tomografii komputerowej. Pozdrawiam