Interpretacja wyniku testu na boreliozę

Powtórny wynik boleriozy p/c IgG(S21) 20,3AU/ml obecne-wskazane wykonanie testu potwierdzenia nieobecne10 ,wątpliwe 10-15 ,obecne 15 p/c IgM(S25) 17,5 AU/ml nieobecne czy wynik jest prawidłowy. nieobecne 18,wątpliwe 18-22,obecne 22 jak mam interpretować ten wynik czy zgłosić się za dwa miesiące na powtórny test krwi.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Obecność IgG przy wyniku negatywnym w kierunku IgM oznacza brak świeżego zakażenia a jedynie chorobę przebytą w niedawnej przeszłości. Wynik ten jednak budzi moje zdziwienie gdyż stosują normy dla IgG wynik IgM oznacza iż mamy do czynienia ze świeżym zakażeniem gdyż są obecne przeciwciała typu wczesnego.