Jak mogę pomóc przyjacielowi ze schizofrenią?

Mój przyjaciel Hubert ma schizofrenię. Jak się wkurzy, to rzuca czym popadnie. Jednym słowem robi piekło. Nie widuję się z nim, bo on mieszka w Anglii. Razem z jego przyjacielem Joeyem chcemy mu pomóc. Ale nie wiemy jak. Ostatnio ubzdurał sobie, że rozdeptał swojego chomika i zawzięcie czyścił kawałek dywanu. Hubert bierze leki na schizofrenię. Ale głównie chodzi o to, że on nie chce żyć i ostatnio przy Joeyu chciał się pociąć. Ja i Joey nie chcemy stracić Huberta. Bez Huberta sobie nie poradzę. Występują u mnie zachowania autoagresywne, a Hubert powoduje, że się jeszcze nie zabiłam. Proszę o szybką odpowiedź. Naprawdę nie wiemy, co mamy robić, by mu pomóc. Przepraszam, jeśli jest to trochę niezrozumiałe.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Zarówno Pani, jak i przyjaciel, potrzebujecie wsparcia ze strony psychologa. Pani kolega powinien być pod stałą kontrolą lekarza psychiatry, powinien też podjąć psychoterapię. Najlepszą formą pomocy będzie namówienie go na wizytę u lekarza psychiatry i zgłoszenie pojawiania się myśli samobójczych. Pani kolega nie powinien być sam, dlatego wsparcie ze strony najbliższych jest bardzo istotne.

Jeżeli i Pani ma trudności natury psychologicznej, gorąco namawiam do spotkania z psychologiem lub psychiatrą. Opieranie się na innych osobach i uzależnianie od nich swojego szczęścia, zdrowia, a nawet życia jest kiepskim i niepewnym rozwiązaniem. Zwłaszcza że polega Pani na osobie, która ma poważny problem ze swoim zdrowiem i na dziś to ona potrzebuje silnego wsparcia psychicznego.

Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz namawiam do wizyty u psychologa lub psychiatry