Jak pomóc załamanej chorobą mamie?

Moja mama po wiadomości o tym, że ma rozedmę płuc totalnie się załamała. Nie je, dostała napadu lęków, że się udusi, ciągnie ją do okna, na balkon, bez przerwy płacze, kupiłam jej syrop na uspokojenie i tabletki pod język rozluźniające, ale to nic nie pomaga, nie wiem jak mogę jej pomóc, co mam dalej robić.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Powinna Pani spędzać z mamą jak najwięcej czasu, dać jej duże wsparcie, ciepło, poczucie bezpieczeństwa. W takiej sytuacji dobrze jest poinformować chorą osobę o możliwościach polepszenia jej stanu, ale też odsuwać jej myśli o chorobie, zająć czymś ciekawym, twórczym. Zdecydowanie powinna Pani namówić mamę na wizytę u lekarza psychiatry, ponieważ może przeżywać poważne załamanie. Lekarz zadecyduje o ewentualnym wsparciu farmakologicznym, jednak bez względu na to Pani mamie przydałyby się regularne spotkania z psychologiem. Pogodzenie się z chorobą jest długim procesem i w pewnym sensie można go porównać do procesu żałoby - ma pewne etapy i każdy trzeba niestety przejść. Pani mama potrzebuje dużego wsparcia w tej chwili, ale z czasem powinno być lepiej. Gorąco namawiam na konsultację u specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie!