Jak postępować przy bólu ucha u dziecka?

Witam, moja córka od 3 dni skarży się na ból ucha. Ma katar, a takze boli ją gardło. Wczoraj byliśmy u lekarza i lekarz kazał podawać paracetamol, tabletki na gardło i xylometazolum do nosa. O 20:00 córka dostala paracetamol (500mg) i już od 1 w nocy jęczy z bólu ucha. Bólowi ucha towarzyszy wyciek. Czy mogę zastosować np olejek kamforowy na wacik aby jej teoszke rozgrzać miejsce? Córka ma 7 lat i nie da sobie rozmasować tego miejsca.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy niepokój związany ze stanem zdrowia Pani dziecka. Prawidłowo, że było już przeprowadzone badanie lekarskie, aby móc podjąć właściwe leczenie.

Bardzo często zdarza się sytuacja, że przy infekcji wirusowej, której towarzyszy katar mogą występować dolegliwości bólowe w okolicy ucha. Związane jest to głównie z bliskim sąsiedztwem trąbki słuchowej z jamą gardłową. W wyniku infekcji wirusowej dochodzi do przekrwienia i obrzęku śluzówki. Taki obrzęk może w konsekwencji doprowadzić do dysfunkcji trąbki słuchowej, powodując dolegliwości bólowe oraz w ostateczności zapalenie błony bębenkowej z wytworzeniem wysięku.

Z racji odległości, trudno jest ocenić stan zdrowia Pani dziecka. Dlatego zalecamy konsultację z lekarzem pediatrą lub laryngologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł sprawdzić stan ucha i ustalić właściwe leczenie.

Olejek kamforowy nie powinno podawać się dziecku bez wcześniejszego ustalenia z lekarzem o braku przeciwwskazań do stosowania tego wyrobu.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia dla Pani dziecka!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-ucha-u-dzieci

https://zdrowie.parenting.pl/bol-ucha-u-dziecka-co-stosowac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej