Jakie badania pozwolą zdiagnozować candidę?

Witam chciałbym wykonać badania w celu zdiagnozowania candida albicans , proszę mi powiedzieć jakie badania będą najlepsze żeby to zdiagnozować.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

diagnostyka zakażeń grzybiczych drożdżakiem gatunku Candida albicans nie należy do najłatwiejszych z uwagi na fakt, że izolacja konkretnego grzyba z materiału klinicznego nie jest równoznaczna z postawieniem diagnozy o zakażeniu Candida albicans jako przyczynie infekcji. Grzyb ten, będąc organizmem komensalnym, kolonizuje organizm każdego zdrowego człowieka i nie stanowi zagrożenia dla niego aż do momentu spadku odporności. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/candida-albicans.

I tak na przykład posiew mykologiczny z pochwy i szyjki macicy jest badaniem wystarczającym do rozpoznania przyczyny infekcji dróg rodnych, ale już odnalezienie Candida albicans w kale nie daje odpowiedzi na pytanie o związek pomiędzy drożdżakami obecnymi w organizmie a ewentualną chorobą. Proszę zapoznać się z sugestią naszego eksperta w tym miejscu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-potwierdza-kandydoze.

Zatem badania mikrobiologiczne będą miały uzasadnienie w pewnych, konkretnych przypadkach. O badaniach myokologicznych mówi ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/istotne-znaczenie-wykonania-badania-mykologicznego. Natomiast dużo korzystniejsze są badania serologiczne, wykrywające w surowicy rozpuszczalne antygeny grzybicze (mannoza, enolaza, ß-glukan, D-arabinitol) lub przeciwciała skierowane przeciwko nim.

Mniej popularne, nowatorskie, ale o wysokiej czułości są badania molekularne – analizują strukturę DNA i RNA grzyba, jednak badania tego typu nie są dostępne w każdym laboratorium.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.