Jakie jest ryzyko rozwoju raka przełyku?

Dzień dobry, chciałabym się zapytać czy to prawda że od picia i jedzenia gorących pokarmów, rzeczywiście ryzyko wystąpienia raka przełyku się zwiększa czy to tylko mit. I jaki jest tego zakres, częstotliwość wystąpienia. Bo to dziwne generalnie to każdy powinien być chory, bo wydaje mi się że większość z nas spożywa takie pokarmy. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 39 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

istnieje pewien związek pomiędzy spożywaniem gorących pokarmów i ryzykiem wystąpienia raka przełyku, ale nie jest to z pewnością główny czynnik ryzyka. Gorące napoje i potrawy mogą uszkadzać błonę śluzową przełyku, co potencjalnie może zwiększyć ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych. Niemniej jednak samo spożywanie gorących potraw nie jest wystarczające, aby wywołać raka przełyku. Inne istotne czynniki ryzyka obejmują palenie tytoniu, nadmiernie pikantne potrawy, nadmiernie gorące napoje czy alkohol. Jednymi z najważniejszych są predyspozycje genetyczne, otyłość, przewlekły refluks żołądkowo-przełykowy. Szczególnie groźne są sytuacje, w których choroby przewlekłe związane z nadprodukcją soków żołądkowych pozostają nieleczone przez długi czas. Ciągłe uszkadzanie śluzówki przełyku może predysponować do występowania nowotworu.

Nie ma jednak reguły co do tego, który czynnik przeważy za wystąpieniem raka. Warto mieć świadomość, że nowotwory w rodzinie, szczególnie wśród bliskich krewnych, powinny skłaniać do wzmożonej czujności oraz częstszej diagnostyki.

Podsumowując, spożywanie gorących pokarmów może być jednym z wielu czynników ryzyka raka przełyku, ale nie jest to jedyny ani główny czynnik. Ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, zrównoważona dieta, unikanie czynników ryzyka i regularne badania kontrolne.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rak-przelyku

https://portal.abczdrowie.pl/nigdy-nie-pij-ryzyko-raka-przelyku-rosnie-az-o-90-proc https://portal.abczdrowie.pl/przelyk

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.