Jakie mogą być skutki przeniesienia wirusa opryszczki do oczu?

Witam mam pytanie mam opryszczke ba ustach poczym dotknelam ust a potem oczu ,jakie. Mogą być skutki przeniesienia wirusa opryszczki do oczu ? Czy poprzez przeniesienie wirusa do oczu można dostać zapalenia opon mózgowych.pozdrawiam kamila

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jest to tzw. autoinokulacja (samozakażenie), czyli przeniesienie wirusa opryszczki (poprzez dotknięcie zmiany np. na ustach) na inną partię ciała nosiciela – np. narządy rodne czy oko. Zdarza się w przypadku pierwszego zachorowania na opryszczkę, kiedy organizm nie ma wytworzonej swoistej odporności. Ponieważ przechorowanie infekcji spowodowanej wirusem HSV1 czy HSV2 powoduje, że wirus na stałe lokuje się w organizmie chorego (w zwojach nerwowych), to nie daje to odporności na przyszłość, choć sprawia, że nie może już dojść do samozakażenia innych partii ciała. Jeśli jest Pani zainteresowana, to o wirusie przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-wirusa-opryszczki.

Wirus opryszczki (HSV1 i HSV2) może (lecz bardzo rzadko) powodować tzw. opryszczkowe zapalenie mózgu, choć najczęściej dotyczy to grupy wiekowej poniżej 20 lat i powyżej 50. roku życia. Zazwyczaj powoduje je wirus HSV1, podczas gdy HSV2 może powodować infekcje wirusowe OUN o łagodniejszym przebiegu.

Jeśli chodzi o zapalenie mózgu, o które Pani pyta, to nie jest skutkiem przeniesienia wirusa z wargi do oka, lecz po prostu wynikiem reaktywacji wirusa obecnego w organizmie chorego w sytuacji gwałtownego spadku odporności. Proszę również zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czu-wirus-opryszczki-wargowej-moze-spowodowac-opryszczkowe-zapalenie-opon-mozgowych.

Więcej o zapaleniach mózgu pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-mozgu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.