Lęk przed niebiezpieczeństwem dziecka

mam 24 lata jestem mama od 5 miesiecy gdy moj partner jedzie do pracy i zbliza sie noc strasznie boje sie ze cos mi sie stanie lub mojemu dziecku. czuje sie jakby ktos mnie opserwowal lub ze jest ktos w domu mimo tego ze zamkniete sa dzwi i sprawdzilam juz wszystkie pomieszczenia. Gdy dziecko juz spi a ja ide pod prysznic mam wrazenie ze ktos jest toz obok.

Mgr Monika Hibner

Witam,
czas po narodzinach dziecka jest często u kobiet pełen nowych i nieznanych jeszcze obszarów przeżyć emocjonalnych. Zawsze w razie reakcji lękowych jakie Pani opisuje warto skonsultować się z psychologiem czy psychoterapeutą i rozwiać wątpliwości dotyczących swoich reakcji na nową sytuację w życiu.

Pozdrawiam,
Monika Hibner

Witam,
jest Pani w trudnym i bardzo obciążającym okresie dla kobiety, któremu towarzyszy często stres i obciążenie. Jednak zachęcałabym do skonsultowania swoich lęków z psychologiem, oraz wzięcie pod uwagę terapii. To bardzo ważne dla Pani jak i dla Pani rodziny, żeby lepiej i pewniej się Pani czuła. Można skorzystać z pomocy Poradni Zdrowia Psychicznego odpowiedniej do Pani miejsca zamieszkania, pomoc jest bezpłatna i często nawet nie jest wymagane skierowanie, lub z pomocy w praktyce prywatnej. Proszę takiej poszukać, zadzwonić, zapytać. Pozdrawiam.

Jak rozumiem opisywane przez Panią lęki pojawiają się w momencie, kiedy nie ma Pani partnera w pobliżu. Być może przypisuje mu Pani nadmierną rolę "ochronną" przez co jego brak wzbudza niepokój. Proszę przypominać sobie momenty w Waszym wspólnym życiu przed narodzinami dziecka, kiedy zostawała Pani sama w domu i nic się nie działo. Proszę w ten sposób "przypominać" mózgowi, że radziła sobie Pani wcześniej, w związku z czym teraz będzie podobnie.
Proszę również nie zapominać, że jest Pani w "hormonalnej huśtawce", w sytuacji nowej i nad wyraz stresującej. To również ma ogromny wpływ na pojawianie się tego rodzaju lęków. W związku z tym polecam zająć się swoim codziennym stresem - przeanalizować codziennie co się działo danego dnia, czy coś Panią zdenerwowało, jak Pani sobie z tym poradziła, co Panią satysfakcjonowało w ten dzień, czy jest coś nad czym chciałaby Pani popracować? Taka analiza pozwoli świadomie podchodzić do nowej i jakże fascynującej sytuacji opieki nad 5-miesięcznym dzieckiem, a także kontrolować swoje napięcie. Często nie zwracamy uwagi na małe rzeczy które nas stresują w ciągu dnia- ale skumulowanie się kilku(nastu) takich sytuacji i brak kontroli nad nimi może już stanowić problem. Polecam zastosować także relaksacje (np. Jacobsona), które pomogą odstresować się po ciężkim dniu.
Jeżeli nadal będzie Pani odczuwać niepokój będąc sama w domu - polecam udać się do psychologa, z którym szczegółowo omówi swój problem. Powodzenia!