Jak leczyć duszności z powodu lęku uogólnionego?

Ma pan/pani jakieś sposoby na to jak przetrwać ataki duszności spowodowane przez zespół lęku uogólnionego? Ostatnio łapie mnie to głównie gdy kładę się spać i jak oglądam telewizję... Nie jest to bezpośrednie następstwo lęku, bo duszności przychodzą bez powodu, niczego się wtedy nie boję

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeśli duszności są dla Pani uciążliwe i znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z lekarzem lub terapeutą. Mogą oni pomóc w znalezieniu skutecznej terapii, która okaże się owocna w radzeniu sobie z zespołem lęku uogólnionego (ZLU).

Poza tym może Pani spróbować zastosować różne techniki, polegające na spokojnym oddychaniu. Głębokie i powolne oddechy pomagają złagodzić duszności. Dodatkowo, ćwiczenia takie jak medytacja, joga, czy progresywna relaksacja mięśniowa mogą pomóc w redukcji napięcia i lęku, które z kolei przyczyniają się do duszności.

W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii, dlatego zalecamy kontakt z lekarzem, który dobierze leki odpowiednio dla stanu Pani zdrowia.

Więcej informacji o ZLU znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-leku-uogolnionego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.