Odstające łopatki u 22-latki

Mam 22 lata i odstające łopatki. Mam wrazenie, że mięśnie odpowiedzialne za przyciaganie łopatek do kręgosłupa zupełnie nie "trzymają" ich. Staram się korygować postawę, ale powiedzmy po 8 godzinach dziennie takiego czynnego napinania mięśni, ściągania łopatek odczuwam wyczerpanie i ból, napięcie mięśni karku. Jedyną pozycją, która pozwala odpocząć to pozycja leżąca. Czy konieczna jest rehabilitacja w tym przypadku?Jak mogę sama ćwiczyć?Czy możliwe jest całkowite wyprostowanie pleców mimo wieku?

Witam. Trudno powiedzieć czy możliwa jest całkowita korekcja deformacji bez przeprowadzenia bezpośredniego badania. Z całą pewnością powinna Pani podjąć rehabilitację. Dobre efekty daje również systematyczne pływanie.

Szanowna Pani, jeżeli do tej pory nie została wdrożona pzrez Pania systematyczna rehabilitacja to proponuję: 1. konsultację u ortopedy zajmującego się wadami postawy z ewentualnym rozszerzeniem diagnostyki o rtg kregosłupa 2. rozpoczęcie terapii w ośrodku rehabilitacyjnym zapewniającym terapię manulaną, masaż oraz możliwość zastosowania szerokorozumienej kinezyterapii (rówzne rodzaje ćwiczeń z zastosowaniem przyrządów pomocniczych). Pozdrawiam i ..życzę wytrwałości w codziennych ćwiczeniach rehabilitacyjnych.