Spondyloartropatia a ból kręgosłupa

Seronegatywna spondyloartropatia - reumatolog ma podejrzenie że choruje na to. Dostałam skierowanie do szpitala, termin oczekiwania 4 miesiące.. Mam 27 lat Proszę o informację czy seronegatywna spondyloartropatia szybko postępuje czy można z tym żyć jak sobie radzić z okropnym bólem kręgosłupa, a tabletki nie pomagają i boję sie co będzie za parę lat jak już teraz mam problemy z poruszaniem się i normalnym funkcjonowaniu. Jestem totalnie załamana, a tyle czekania na ten szpital. Proszę o pomoc. Czy seronegatywna spondyloartropatia to choroba, z której da się wyjść? Czy tak długi czas oczekiwania na szpital nie sprawi, że seronegatywna spondyloartropatia stanie się praktycznie nieuleczalna i pozostawi swoje skutki na zawsze? Nie mam pieniędzy żeby iść do prywatnego szpitala. Może są jakieś leki, które spowolnią rozwój choroby? Proszę o pomoc... :(

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.Spondyloartropatie seronegatywne utożsamiane są z reaktywnymi zapaleniami stawów. Określane są jako seronegatywne, ze względu na nieobecność w surowicy czynnika reumatoidalnego klasy IgM. Nazywane są także chorobami z kręgu HLA B 27 z uwagi na dominującą rolę tego antygenu zgodności tkankowej w etiopatogenezie tej grupy chorób.
Reaktywne zapalenia stawów charakteryzują się nieropnym zapaleniem błony maziowej jednego lub wielu stawów, najczęściej asymetrycznym kończyn dolnych, występującym po przebytej infekcji przewodu pokarmowego, moczowo-płciowego lub oddechowego. Spondyloartropatie niezapalne związane są głównie ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i przebiegają jako zespoły bólowe.