Podwyższony poziom bazofilii - czy powinnam się martwić?

Proszę o interpretację wyniku badania krwi. Mam 31 lat, jestem kobietą. Robiłam badania krwi i mam podwyższony poziom BASO% - 1,4%, pozostałe wskaźniki są w normie. Czy powinnam się martwić?

Witam serdecznie!

Podwyższony poziom bazofili obserwowany jest w różnych stanach chorobowym, m. in. podczas reakcji alergicznych, w chorobach zapalnych jelit, chorobach hematologicznych i innych. W wymienionych schorzeniach obserwowane są jednak odchylenia w innych wynikach morfologii krwi.

Nieznacznie podwyższony poziom bazofilii obserwowany jest także w okresie rekonwalescencji po infekcjach, w trakcie przyjmowania hormonów oraz innych farmaceutyków.

Wspomniany wynik nie budzi jednak większych zastrzeżeń i nie wymaga dalszej diagnostyki.

Pozdrawiam