Czy powinno mnie martwić to zachłyśnięcie?

witam wczoraj sei zachlysnalem herbata odrszu odkaszlalem ja i sie boje czy moze to byc siche utoniecie czy jest taka opcja .Dzisiaj sie czuje torche dziwnie sle to moze przez nerwice biore na nia leki prosze o szybka odp czy jest taka opcja.
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 4 tygodnie temu

Dzień dobry,

Jeśli ma Pan wątpliwości co do zaistniałej sytuacji,to warto zawsze udać się na konsultacje do lekarza.

Pozdrawiam

Martyna Dudzińska

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zachłyśnięcie się herbatą, a następnie odkaszlnięcie jej, zwykle nie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Suche utonięcie, nazywane także wtórnym utonięciem jest bardzo rzadkie i najczęściej dotyczy sytuacji, gdy znaczna ilość wody dostaje się do nosogardzieli. Najczęściej to skutek podtopienia i zachłyśnięcia wodą.

Jeśli odczuwa Pan dyskomfort lub inne niepokojące objawy, takie jak trudności w oddychaniu, uporczywy i duszący kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności, płytki oddech czy ogólne złe samopoczucie, to warto skontaktować się z lekarzem. Uczucie niepokoju może być też związane z nerwicą, o której Pan wspomina.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zachlysniecie-sie-sniegiem-a-suche-utoniecie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-jest-wtorne-utoniecie-u-20-latka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-tej-sytuacji-grozi-mi-wtorne-utoniecie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.