Postępowanie w ataku duszności powysiłkowej

Muszę przygotować na uczelnię referat z pulmonologii, temat brzmi: "Postępowanie w ataku duszności powysiłkowej." Referat musi zabierać objawy, postępowanie i fizjoterapię. Ale głównie mi zależy na tym postępowaniu w ataku duszności powysiłkowej. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Alergia. Fakty i mity

Czy człowiek rodzi się z alergią? Czy można być uczulonym na nieszkodliwe wcześniej alergeny? Czy alergia to to samo, co nietolerancja pokarmowa? Zobacz popularne fakty i mity na temat alergii.

Witam!

Powysiłkowy skurcz oskrzeli to duszność powysiłkowa, pojawiająca się po zakończeniu wysiłku. Do głównych objawów oprócz duszności należą kaszel, świszczący oddech, ból/uczucie ciasnoty w klatce piersiowej, rzadziej drapanie w gardle, czy nudności i wymioty. Nie ma do tej pory teorii, która jednoznacznie określałaby przyczynę i mechanizm powstawania. Aby potwierdzić rozpoznanie stosuje się testy prowokacji napadu przez wysiłek fizyczny wraz z pomiarem parametrów spirometrycznych. W postępowaniu w celu przerwania ataku stosuje się krótko działające beta 2 mimetyki, które rozszerzają drzewo oskrzelowe. W profilaktyce duszności indukowanej wysiłkiem mogą być stosowane zarówno metody farmakologiczne jak i niefarmakologiczne. Niefarmakologiczne to poprzedzanie wysiłku rozgrzewką, poprawa ogólnej kondycji fizycznej. W profilaktyce farmakologicznej najczęściej stosowane są wziewne beta 2-mimetyki krótko- i długo działające oraz kromony, które są podawane na ok 15 minut przed wysiłkiem. Można stosować też przewlekłe leczenie glikokortykosterydami lub lekami antyleukotrienowymi.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty