Powiększone węzły chłonne, osłabienie organizmu i suchy kaszel a bolerioza

Od 13 dni mam powiększone węzły chłonne za uszami, dzień przed tym mnie przewiało (następnego dnia wyczułem powiększone węzły i ogólne osłąbienie, brak innzch objawow ) Od około tygodnia pojawił mi się takżę suchy kaszel wieczorami. Dodam, że 4 dni przed powiększeniem węzłów skończyłem brać antybiotyk na bolerioze (Zinnat), który brałem przez 3 tygodnie. Jestem aktualnie za granicą i nie mam możliwośći pójśćia do lekarza, czy może to być nawrót boleriozy, czy moge sie obawiać nowotworu?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Powiększenie węzłów chłonnych może mieć wiele przyczyny - ta która wydaje się najbardziej prawdopodobna po analizie przedstawionych objawów - to infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych np. mononukleoza (nie zawsze występują wszystkie jej objawy) nie związana z przebytą boreliozą.
To jednak tylko hipoteza. Bez badania klinicznego i badań dodatkowych nie można jednak wykluczyć innych przyczyn występujących objawów.
Wirusowe infekcje nie wymagają leczenia antybiotykami, a jedynie objawowego stosowania leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych - np. ibuprofenu, który jest dostępny bez recepty wszędzie na świecie.
Po powrocie do kraju powinien się Pan zgłosić do swojego lekarza rodzinnego jeśli objawy nie ustąpią, a leczenie nie przyniesie efektów.