Kontrola poziomu cukru - dlaczego jest ważna?

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków cukrzycy. To obecnie choroba cywilizacyjna. Dlatego warto systematycznie badać poziom cukru. Prof. Władysław Grzeszczak wyjaśnia, dlaczego kontrola cukru jest taka ważna.

Piotr Pilarski
87 poziom zaufania

Witam serdecznie,

jeśli poziom cukru w ciągu dnia wynosi powyżej 200 należy wprowadzić diagnostykę w kierunku cukrzycy. Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam.

0
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Tak po pół godzinie może być taki wynik. Proszę wykonać badanie na czczo . jeżeli będzie równy wyższy od 100 to proszę udać się do lekarza rodzinnego.

0
Lek. Izabela Ławnicka
98 poziom zaufania

Witam! Podany wynik jest zdecydowanie za wysoki i może wskazywać na cukrzycę. Proszę udać się do lekarza POZ lub specjalisty diabetologa, który przeprowadzi badania w kierunku cukrzycy.

0
MichaĹ Kurek
51 poziom zaufania

Szanowny Panie!

Każda przygodna glikemia powyżej 200 mg/dl pozwala na stwierdzenie cukrzycy. Polecam kontakt z Pana lekarzem rodzinnym.

z poważaniem
Michał Kurek

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty