Przyczyna ciągłego zmęczenia i osłabienia

Jestem 24-letnią mamą dwójki dzieci, które urodziły się rok po roku. Piszę o tym, ponieważ słyszałam, że ciąże w krótkim odstępie czasu mogą osłabić organizm. Od roku w ustach pojawiają mi się co jakiś czas afty - średnio raz na miesiąc jedna albo dwie. Od jakiegoś miesiąca zauważyłam, że na nogach robią mi się małe siniaczki (jeden jest większy). Nie jestem w stanie powiedzieć, czy gdzieś się uderzyłam, ale to bardzo prawdopodobne przy dwójce maluszków. Dodam, że mam bardzo słabe naczynka, które często pękają - od zawsze. Ostatnio zachorowałam na zapalenie gardła, ale widzę poprawę po zwykłych lekach bez recepty. Nie jestem nadmiernie zmęczona, ale popołudniami czuję osłabienie, nie mam gorączki, czasem pobolewa mnie jednak głowa. Mam w planach zrobić sobie morfologię, ale zastanawiam się, czy po infekcji gardła nie odczekać jakiś czas? Czy mogę zrobić ją od razu? Najbardziej niepokoją mnie te siniaki, boję się, że mogę być chora na białaczkę. Bardzo proszę o jakąś pomoc. Nie mam do kogo zwrócić się z moim problemem.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Objawy, które Pani przedstawia nie są charakterystyczne dla białaczki i nie należy o niej myśleć przed wykonaniem badań.
Osłabienie, które Pani odczuwa związane jest zapewne z ciążami i opieką nad dwójką małych dzieci. To normalne. Przebycie infekcji górnych dróg oddechowych nie jest przeciwwskazaniem do wykonania morfologii krwi. Dodatkowo proponowałabym wykonać badanie krzepnięcia - koagulogram, badanie ogólne moczu, oznaczyć kreatyninę, mocznik i enzymy wątrobowe. A w pierwszej kolejności zalecam zgłosić się do lekarza w celu zbadania.

Sądzę, że nia ma powodu do zbytniego niepokoju. Być może występuje niewielka niedokrwistość i braki mikroelementów i witamin, które łatwo uzupełnić. Proszę nie myśleć o poważnych chorobach.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.