Trudności z wypróżnianiem się przedszkolaka

Córka od kilku lat tzn od ponad dwóch cierpi na problemy z oddawaniem stolca, jest to tak zwane zaparcie nawykowe...po wielu konsultacjach z lekarzem rodzinnym a także po stosowanie kilku syropów nie pomaga...a problem jest jeszcze gorszy bo córka chodzi teraz do przedszkola i jeszcze dłuzej przetrzymuje go.
ponad rok temu

Witam serdecznie. Problem zaparć nawykowych rzeczywiście wymaga żmudnego i długotrwałego leczenia. Po pierwsze musi mieć Pani świadomość, że jest to problem głównie natury psychicznej (co nie oznacza oczywiście że dziecko udaje!). Trzeba starać się przezwyciężyć stres i nieprzyjemne skojarzenia dziecka związane z defekacją, uświadamiać je że jest to rzecz normalna i naturalna, w żadnym wypadku wstydliwa. Warto zadbać również o odpowiednią dietę i ilość płynów (woda mineralna i sok jabłkowy), unikać produktów zapierających (czekolada, słodycze, banany, białe pieczywo, ryż), a wybierać te które korzystnie wpływają na perystaltykę (ciemne, pełnoziarniste pieczywo, ciasteczka owsiane z dodatkiem ziaren, starte jabłuszko, śliwki). Oczywiście syropki zmiękczające kał również są jak najbardziej wskazane, zapobiegają one bowiem zaleganiu zaschniętych mas stolca, których wydalenia sprawia ból i napędza mechanizm błędnego koła. Jeżeli jednak dojdzie do do zalegania zaschniętych mas stolca - należy wspomóc się przepisanymi przez lekarza rodzinnego wlewami doodbytniczymi.

warto byłoby skonsultować się z gastroenterologiem lub psychologiem, przydatne mogą być różnego rodzaju nagrody, własnoręcznie wykonane medale itp