Usunięcie tarczycy a bolesność mięśni i stawów

Witam 30.04.2015r miałam operację usunięcia tarczycy. Biorę euthyrox 120 i do tej pory czułam się dobrze wyniki w normie, od pewnego czasu zaczęłam mieć bóle mięśni i stawów a także drętwienie ust i od paru dni drży mi mięsień w zgięciu łokciowym i mam problemy z widzeniem. Tabletki biorę 5 min przed śniadaniem-dopiero niedawno przeczytałam, że powinnam brać godzinę przed posiłkiem, codziennie jem magnez ale czy te dolegliwości mają coś wspólnego z operacją? Jakie badania powinnam wykonać?

Dzień dobry,

Euthyrox powinien być przyjmowany min. 30 min przed posiłkiem. Lek powinna Pani popijać wodą (np. kawa znacznie pogarsza jego wchłanianie, a tym samym działanie). Euthyrox nie powinien być również łączony z innymi lekami. Jeśli przyjmuje Pani jakieś inne leki lub suplementy diety, to powinna Pani robić to w co najmniej godzinnym odstępie. Z uwagi na zgłaszane przez Panią objawy proszę sprawdzić sobie stężenie wapnia we krwi - badanie należy wykonać rano na czczo. Część z podawanych przez Panią objawów, np. drętwienie w ok. ust może być wywołane przez hipokalcemię (zbyt niski poziom wapnia), który może wynikać z niedoczynności przytarczyc (zbyt niski poziom parathormonu, np. któraś z przytarczyc mogła być przypadkowo usunięta podczas zabiegu). Jeśli wapń będzie w badaniach prawidłowy, a dolegliwości będą utrzymywał się pomimo zmiany pory dawkowania Euthyroxu, wówczas proponowałbym Pani kontakt z lekarzem, który zbierze dokładny wywiad i zbada Panią. Na tej podstawie będzie można postawić bardziej precyzyjne rozpoznanie, co powinno rozwiązać Pani problemy zdrowotne.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz