Czy mogę palić po operacji tarczycy?

Po operacji tarczycy,czyli usunięciu tarczycy.Narazie nie palę,że względu na zagojeniu się ran/y ,po operacji tarczycy, usunięciu tarczycy.Przyjmuje lek/i takie jak letrox100 oraz także calperos.Mam nie palić przynajmniej miesiąc,brać leki letrox 100 oraz calperos.Pojscie do kontroli lekarza endokrynolog badania wapń niedoczynność tarczycy,co prawda jest wycięta,usunięta tarczyca.Mialem niedoczynność tarczycy,już brak tarczycy.Czy przy braniu leków które wymieniłem i po kontroli endokrynolog kiedy należy zapalić,czy można palić papierosy jak nie ma tarczycy wogle,czy leki te co biorę ,w zależności jakie badania lekarskie endokrynolog zleci i przypisze leki to ma jakieś znaczenie skoro już tarczycy nie mam,jeżeli po miesiącu wrócę do obalenia ,bo palę 10 lat po 1( paczek papierosów.
MĘŻCZYZNA, 40 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

palenie papierosów może negatywnie wpływać na gojenie się ran i ogólny stan zdrowia, zwłaszcza po operacji. Nikotyna może także wpływać na poziom wapnia w organizmie, co jest istotne szczególnie po usunięciu tarczycy, gdyż może dojść do zaburzeń w gospodarce wapniowej. Pana postanowienie o zaprzestaniu palenia, przynajmniej na miesiąc po operacji, jest bardzo korzystne. Jednak idealnie byłoby, gdyby rozważył Pan porzucenie palenia na stałe.

Jednakże nie ma bezpośredniego związku pomiędzy brakiem tarczycy a możliwością palenia papierosów. Palenie jest jednak szkodliwe dla zdrowia ogólnego i może wpływać na skuteczność leczenia oraz szybkość gojenia się po operacji. Jeżeli zdecyduje się Pan wrócić do palenia, ważne jest, aby omówić to z lekarzem, który może lepiej ocenić indywidualne ryzyko w tej sytuacji.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zadbajmy-o-tarczyce-zostawmy-za-soba-zle-nawyki/2

https://portal.abczdrowie.pl/nawyki-ktore-pogarszaja-problemy-z-tarczyca/2

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.